Zajímavé podcasty pro běžce

Běžecký průvodce pro začátečníky

Zajímavé podcasty pro běžce

Podcasty jsou nastupujícím fenoménem poslední doby a podle mě skvělá možnost, jak se dozvědět mnoho zajímavých věcí. Pokud jste se s nimi ještě nesetkali, tak si je můžete představit jako audiopořady v rozhlasu. K poslechu podcastů se používá většinou telefon (nicméně poslouchat je na tabletech či notebooku není vůbec problém) a jak systém Android, tak i iOS mají velký výběr přehrávačů pro tyto formáty. Stačí si jen vybrat. Za mě doporučuji  například Castro (iOS), PocketCast iOS či nativní aplikaci od Apple. Jednoduché ovládání a správu epizod, buď ke stažení nebo streamování, najdete u každého z nich.

Co se týče běžeckých podcastů, tak tam lze vybírat již celkem ze široké nabídky témat, či osobností (trenéři, závodníci), které se vytváření pořadů věnují. A nedělají to podle mě vůbec špatně. Většinou jde o rozhovory se známými sportovci, diskuze či povídání o zajímavých akcích, závodech či trénování. Každý si vybere.

Poslouchám podcasty denně, vyplňují mi hluchý čas při dojíždění do práce, poslouchám je při venčení psa a v poslední době si je pouštím do sluchátek i při běhání. Pro všechny běžce jsem připravil svůj výběr běžeckých podcastů, které doporučuji alespoň vyzkoušet. Jedná se o mezinárodní všehochuť a myslím, že si z tohoto přehledu dokáže vybrat opravdu každý.

Pokud si budete chtít jeden z doporučených podcastů vyzkoušet, v aplikaci pro podcasty jednoduše vyhledejte podcast podle názvu a přihlaste se k jeho odběru, či si přímo vyberte k poslechu epizody, které vás zaujmou.

Tak pojďme na to:

Štrekaři – Milan Janoušek si zve do svého podcastu zajímavé sportovce, trenéry nebo lidi, kteří se pohybují dlouhodobě kolem běhání. Z epizod určitě doporučuji Ondřeje Fejfara, Barboru Jíšovou, Pavla Nováka, Jirku Šoptenka či známého trenéra pana Sequenta. Občas trochu hapruje kvalita nahrávání, ale i tak se jedná o skvělé hodiny poslechu na zajímavá témata.

Štartovacia čiara – Výborný podcast ze Slovenska, který si zve osobnosti běžeckého světa ke svému mikrofonu. Velmi vysoká úroveň zpracování a produkce včetně výborně připravených moderátorů. Z epizod si rozhodně nenechte ujít ultraběžce Majo Srníka, Evu Cortes popisující zážitky z Marathon des Sables či Máriu Friedmannovou vyprávějící, jak se běhají traily v Americe.

Oběžník – Úplně nový podcast připravovaný elitními  českými atlety (young guns!). Formát pořadu se ještě trochu hledá, ale dvojrozhovor s Kristiinou Mäki a Dianou Mezuliánikovou určitě stojí za to. Těším se na další epizody.

Kecka – Rungo.cz vstalo z popela a jednou z věcí, kterou se nyní snaží znovu navázat na svoje úspěšné období fungování, je nově založený podcast Kecka. A lepší se díl od dílu. Ještě dotáhnout technickou kvalitu a na scéně bude skvělý pořad.

A přecházíme na podcasty v angličtině. Tam je výběr velmi široký a vybral jsem takové, kterým je bez problému rozumět a přinášejí skvělý obsah. Určitě je také vyzkoušejte. Odborníci též doplní, že vám poslouchaná angličtina neublíží, ba naopak. Za mě pak mohu doplnit, že díky podcastům a čtení knížek v anglickém jazyce jsem si o dost posunul svoji angličtinu. A to se vyplatí, ne?

The Rambling Runner  – Zhruba hodinový formát většinou formou rozhovoru. Z posledních epizod mě bavilo interview s Davidem Roche, či povídání o maratonech s Brigid Gutierrez.

Ali on the Run – Ali si dokáže do svého podcastu pozvat třeba fenomenální Shalane Flanagan nebo celkově 9. z letošní americké kvalifikace na olympiádu Nell Rojas. Dost často se jí podaří ulovit i někoho z běžeckého businnesu, či organizátory závodů.

Sweat Elite – Trénování, výkony, elita. Rozhovory, rozbory tréninků a taková epizoda jak trénuje Eliud Kipchoge je velmi zajímavou sondou do špičkové přípravy ikony současného běhání

Wild Ginger Runner – Podcast, který je hodně zaměřen na trénování a přípravu na závody. Chcete se dozvědět, jak se připravit třeba na UTMB?

On Coaching – Máme tu první podcast od běžeckých trenérů. V tomto případě doporučuji bedlivěji číst popisky epizod a vyzobávat si opravdu jen to, co vás zajímá. Jak se zdá, tak Amíci dokáží trávit dost epizod tím, jak si nastavit hlavu, jakou metodu mentálního tréninku zvolit a další celkem (pro mě) esoterická témata. Nicméně, dají se tam najít také zajímavé kousky k poslechu.

Training for Ultra – jedna z hvězd ultraběžeckého podcastového nebe. Vybere si každý, hlavně ten, kdo se zajímá o to, jak doběhnout co nejdále.

Ginger Runner Live – V Americe velmi oblíbený podcast přinášející rozhovory, tipy k tréninku a výživě. Výborné epizody s Jamil Coury či s vítězkou Transgrancanarie Kaytlin Gerbin.

Ultrarunner Podcast – Když jsme u ultraběhání, nelze opomenout ani tento podcast. Záruka výborného obsahu a zábavy na dlouhé hodiny. Téma je jasné, výběr hostů pestrý a prostor pro probrání všeho kolem běhání, přípravy a tréninku velkorysý.

Trailrunner Nation – Trailové běhání má v mém přehledu také zástupce. Budete si sice trochu déle zvykat na anglický přízvuk moderátora, ale na druhou stranu se vám vše vrátí jak ve výběru hostů, tak v tématech, které se zde probírají.

The Rich Roll Podcast – A nyní tu máme klasický (americký) příběh. Rich se po letech zbavil závislosti, objevil běhání, triatlon a ultra. Přešel na veganskou stravu a celkově na světlou stranu síly. Ale nebojte se, není to žádný asketický jogín vyznávající bosé běhání při západu Slunce, ale producent skvělého podcastu (také autor knížek), který vás rozhodně bude bavit. Zvlášť doporučuji na dlouhé štreky či jízdy autem, jedná se většinou o 2+ hodinové epizody.

KoopCast – Jason Koop je velmi známý trenér, autor knížek (Trénink na ultra vyšla i v češtině a díky skvělému překladu rozhodně doporučuji) a krom jiného vytváří podcast, kde si bez vybírání pouštím každou epizodu. Je to chytrý člověk, umí položit výborné otázky a hosté se u něho zpravidla rozvypráví tak, že skoro neví, kdy skončit. A má skvělé odborné rady pro běhání. Rozhodně zkuste.

The Morning Shakeout – Na závěr jsem si nechal můj současně nejoblíbenější podcast od běžeckého kouče Maria Fraioliho. Dlouholetý trenér, v Americe velmi známý, si zve do svého pořadu elitní běžce a běžkyně, se kterými během hodiny až dvou dokáže probrat nejen trénink opravdu do hloubky. A pokud si chcete od něho také něco přečíst, posílá týdně jeden z nejlepších newsletterů, které odebírám.

Tak to by byl výběr toho nejzajímavějšího, co se dá podle mě pustit do uší. Máte nějaký oblíbený běžecký podcast, o kterém nevím, či jsem ho nezmínil? Pište do komentářů, rád si ho také poslechnu.

—–

Viktor Machek

Zakladatel projektu Chci začít běhat (chcizacitbehat.cz /inst: @chcizacitbehat / fb: chcizacitbehat)

Jedná se o bezplatnou službu s cílem vysvětlovat zásady a principy běhání pro úplné začátečníky. Běžecký průvodce provádí zájemce jejich prvními běžeckými kilometry a ukazuje, že běh je krásný sport přinášející ohromné množství pozitivních zážitků.