Projekt Chci začít běhat má za sebou již 2 měsíce provozu

Běžecký průvodce pro začátečníky

Projekt Chci začít běhat má za sebou již 2 měsíce provozu

Po skončení druhého měsíce fungování bych se chtěl ohlédnout za tím, co projekt Chci začít běhat zatím dokázal, jak se postupně etabluje na běžecké scéně.

Proč jsem projekt Chci začít běhat založil? Jedná se o bezplatnou službu s cílem vysvětlovat zásady a principy běhání pro úplné začátečníky. Pracuji na tom , abych se stal běžeckým průvodcem, který provádí zájemce jejich prvními běžeckými kilometry a chci ukazovat, že běh je krásný sport přinášející množství pozitivních zážitků.

A jak tento záměr funguje v praxi? Díky kontaktům na Instagramu, FB nebo přes webovou stránku mě zájemce kontaktuje. Následně si domluvíme první spojení, které probíhá skoro výhradně přes telefon. Při zhruba půlhodinovém hovoru probereme postupně aktuální zdravotní stav, zranění, pohybová omezení, cíle, motivace, možnosti volného času a řekneme si zásady, jak začít. Co je na začátku důležité, co méně a co vůbec. Probíráme vhodnou tréninkovou skladbu týdne, vysvětlíme si jak postupně (v průběhu měsíců) navyšovat zátěž.

Vše ostatní závisí již na zájemci samotném. Nijak netlačím toho, abychom byli neustále ve spojení, ale jsem naopak neustále k dispozici pro průběžné konzultace při začátcích běhání, zodpovídám dotazy, konzultujeme běhání. Jak to zájemce využije a zda, již závisí na něm samotném. V praxi to vypadá tak, že s někým jsem v podstatě neustále v kontaktu, s někým třeba jednou za 14 dnů a jiný se spokojí s tím, že nahodile hlásí, jak mu to jde.

Moje mise končí ve chvíli, kdy svět přivítal nového běžce, který pravidelně souvisle (pomalu) běhá a poohlíží se po dalším zlepšení. Což zpravidla zabere 2-3 měsíce času. Poté jej směruji (pokud má samozřejmě zájem) do rukou vzdělaných trenérů, kteří se mu dále věnují, a jeho cesta k běhání pokračuje dál. Pak již závisí opět na běžci, zda bude chtít zůstat v kontaktu nebo ne.

Minulý týden se přihlásil již desátý zájemce, což mě velmi těší a naplňuje. A pro všechny další stále platí: projekt Chci začít běhat je stále otevřen a kdokoliv se ozve, že chce s něčím pomoci, začít nebo cokoliv zkonzultovat nebude odmítnut. Naopak bude přivítán.

Stejně tak platí, že pokud máte v okolí někoho, kdo by chtěl začít běhat a neví jak, budu rád, když mu projekt Chci začít běhat doporučíte.